Nuo kokio amžiaus pradėti dresūrą

Nežinau, kaip čia atsitinka, bet žmonės paprastai įsitikinę, kad šunys dresuoti pradedami nuo 6 mėn. Čia gal lemiamą reikšmę turi skaičius 6 - juk vaiko į mokyklą anksčiau kaip 6 metų niekas neleidžia. O reikalas tas, kad dresūra, jeigu taip plačiąja prasme, yra šuns auklėjimas. Kad yra kažkokios taisyklės, kurių reikia laikytis. Pavyzdžiui. Kad savo reikalus galima atlikti tik tam tikroje vietoje ant laikraščio ar palutės, o ne bet kur. Kad negalima graužti baldų ar sienų. Loti ar kitaip triukšmauti naktį. Juk mokot šito savo šunį? Mokot. Ir šuo supranta! Tai irgi yra dresūra. Kada pradedate mokyti? Kai tik parsinešate šuniuką namo. O jeigu kreiptis į profesionalus? Oij ne, jis dar per mažas. Dresūra - ta pačia plačiąja prasme - yra taisyklių nustatymas. Žmonės yra įsitikinę, kad jie viską gali pasidaryti patys, ir su šunim irgi susitvarkys patys. Bėda tik ta, kad jie nežino, kaip tą padaryti. Šuo tempia šeimininką už pavadžio. Šeimininkui tas patinka? Ne. Klausiu, tuomet kodėl leidžia šuniui taip elgtis. "Aš neleidžiu, bet jis vis tiek tempia." Nesąmonė. Paimu iš šeimininko pavadį ir šuo po keliolikos sekundžių manęs nebetempia - jeigu aš stoviu, jis stovi šalia manęs laisvu pavadžiu, jeigu aš einu, jis eina kartu, bet laisvu pavadžiu. Kodėl? - todėl, kad aš neleidau manęs tempti. Iš karto. Manęs niekada nebuvo galima tempti. Tokios mano taisyklės. Grąžinus pavadį šeimininkui, šuo vėl pradeda tempti. Kodėl? Todėl, kad šeimininko taisyklės kitos - jis gi jau kelis mėnesius leidosi tempiamas. Paaiškinti šuniui, kad taisyklės pasikeitė, yra gerokai sunkiau, negu iš karto jas sudėlioti teisingai. Čia kaip su mažu vaiku - jeigu iki šiol jūs jam leisdavote po pusę dienos žaisti kompiuteriu, pabandykite tai uždrausti. Kas bus? - riksmai, isterija, voliojimasis ant grindų ir pan. Šuniui šita situacija yra kažkuo panaši. Iki šiol buvo taip smagu tempti šeimininką kur noriu! O dabar kažkodėl nebegalima. Jis vėl ir vėl, ir dar begalę kartų pabandys, ar tikrai nebegalima. Neleidžiant iš karto tai yra gerokai paprasčiau.
Kitas dalykas yra tai, kad žmonės nemoka žaisti su savo šunimi. Jie nemoka būti įdomūs savo šuniui, sudominti jo. Automatiškai šuo renkasi tuos, kas moka žaisti - kitus šunis. Jis nusivilia šeimininku. Vėliau sugrąžinti jo susidomėjimą būna gerokai sunkiau.
Žmonės per tą laiko tarpą, kuris tęsiasi nuo šuniuko parsinešimo namo iki atėjimo į pirmąjį dresūros užsiėmimą, prisikuria problemų. Iš nežinojimo, iš nepagalvojimo. O pusės metų šuo - tai jau paauglys. Turbūt kiekvienas žinote, kas tai yra paauglystė. Jeigu jūs savo vaikui leidžiate absoliučiai viską (nes jis dar gi mažas), ir tik jam įžengus į paauglystę pradedate dėlioti kažkokias taisykles ir ribas - ko galite iš to tikėtis? Kodėl galvojate, kad su šunimi yra kažkas kitaip. Taip, tikrai - pusės metų šuniui uždėjus smaugiamą ar griežtą antkaklį tikrai galima jį užtampyti taip, kad jis paklus. Kelių metų šunį lygiai taip pat galima užtampyti. Bet jis klausys jūsų iš baimės. Tie šunys, kurie pradeda lankyti dresūros užsiėmimus 3-4 mėn. ar dar anksčiau - jie nežino, kas tai yra smaugiama grandinėlė. Neatsiranda poreikis naudoti tokią šuns tramdymo priemonę.
Mažam šuniukui išmokti tam tikras savo kūno valdymo gudrybes yra gerokai lengviau, negu jau paaugusiam. Tai daugiau aktualu besiruošiantiems varžyboms, kai reikia išmokyti šunį judėti atbulą arba pasukti tik užpakalinę kūno dalį. Mėnesio šuniukui, kuris dar tik pažindinasi su savo fizinėmis galimybėmis, tas gaunasi savaime.
Liūdniausia būna, kai tas mažas šuniukas jaučiasi gaujos vadu ir šeimininkui kažko iš jo pareikalavus, jam kanda. Pavyzdžiui, bandant kirpti nagus :(